High School Literary Arts Awards & Scholarship Competition

2013 Winners

WINNERS: 2013 HIGH SCHOOL LITERARY ARTS AWARDS

AWF GRATEFULLY ACKNOWLEDGES THE 2013 HIGH SCHOOL LITERARY ARTS AWARDS JUDGES:

CONFERENCE CHAIRPERSON: Anita Miller Garner, chair of the HSLAA since 1995, has taught fiction writing at the University of Alabama, Virginia Commonwealth University and is Associate Professor of English at the University of North Alabama. Undeniable Truths, her collection of short fiction, was released in late 2009. She blogs about Southern Culture at “Talking in Accents.”

CREATIVE NONFICTION: Wendy Reed, winner of two Emmys and an ASCA literary fellowship traded University of Alabama public television production for freelancing in Waverly, where she lives next to goats. Her current book, Accidental Memoir: How I Killed Someone and Other Stories follows her latest co-edited anthology, Circling Faith: Southern Women on Spirituality.

FICTION: Bryn Chancellor, assistant professor of English at the University of Montevallo, has published short fiction in Gulf Coast, Blackbird, Colorado Review, Crazyhorse, and elsewhere. She is at work on a short-story collection and a novel.

DRAMA: Thomas Perez, founder of The South of the Salt Line Foundation, a non-profit organization with literary, educational, and charitable missions based in Mobile. He produces his satirical plays with the South of the Salt Line Theatre, founded in 1985. A graduate of Auburn University, he taught English as a second language in the Middle East for fifteen years before returning to his native Mobile where he currently writes and produces his satires.

POETRY: Susie Paul is associate professor, emerita, and Distinguished Teaching Associate in the AUM Department of English and Philosophy; and adjunct instructor, Huntingdon College.

PORTFOLIO SCHOLARSHIP: Anita Miller Garner

LITERARY MAGAZINE: AWF Board and Staff

LITERARY ARTS AWARDS BY GENRE

PRIZES: First Place winner receives $150 and the judge’s book. Second Place receives $75 and the judge’s book. Third Place winners receive $50 and the judge’s book. Judge’s Special Recognition winners receive the judge’s book. Certificate winners receive a personalized certificate.

Creative Nonfiction Awards

First Place: Andy Bates, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Second Place: April Shambo, student of Kevin Weatherill, The Montgomery Academy
Third Place: Taylor Simpson, student of Darlene Freemon, Florence High School

Creative Nonfiction Judge’s Special Recognition
Lydia Oliver, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Christian Wysmulek, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Caroline Carlisle, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School

Creative Nonfiction Certificates of Merit
Emma Carter, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Ceri-Lune Reeneboog, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Madelyn Wong, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Adriane Tharp, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Drama
First Place: Sara Kachelman, student of Darlene Freemon, Florence High School
Second Place: Jordan Rivers, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet
High School

Drama Judge’s Special Recognition:
Ashley Williams, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Holly Morgan, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Drama Certificates of Merit
Ameerah Sanders, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Amanda Crist, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Max Moseley, student of Julie Culpepper, Huntsville High School
Troy Ferguson, student of Tom Forrester, Prattville High School

Fiction
First Place: Lita Waggoner, student of Mildred Barya, Alabama School of Fine Arts
Second Place: Leah Plume, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Third Place: Caroline Carlisle, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School

Fiction Judge’s Special Recognition
Rachel Sinclair, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Rachel Cunningham, student of Renee Quaife, Sparkman High School

Fiction Certificates of Merit
Annabeth Mellon, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Garrett Barnes, student of Scott Richburg, The Montgomery Academy
Beverly Nicole Emmons, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Hannah Forrest, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Poetry
First Place: Carmen Wilson, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Second Place: Amanda Crist, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Third Place: Alyssa Kennedy, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Poetry Judge’s Special Recognition
Lydia Oliver, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Sarah Polhill, student of Juliet Hemingway, The Altamont School
Anne Claire McNaughton, student of Karla Johnson, Charles Henderson High School
Madelyn Wong, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Adelaide Dunn, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Dakotah Murphree, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Doris Darbouze, student of Davis Thompson, Auburn High School
Jordan Rivers, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Ceri-Lune Renneboog, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Poetry Certificates of Merit
Bonny Chen, student of Davis Thompson, Auburn High School
Andy Bates, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Jennifer Norris, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Regina Jiles, student of Erica May, Ramsay High School
Hannah Walker, student of Joel Dilbeck, Prattville Christian Academy
Adriane Tharp, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Mary Butgereit, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Belle Griffin, student of Connie Nolen, Pelham High School
Laura Oliver, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Taylor Simpson, student of Darlene Freemon, Florence High School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Kathleen Toppins, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Jordan Rivers, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Miso Kim, student of Dianne McWilliams, The Montgomery Academy
Name Withheld, student of Tony Crunk, McNeel School
Austin Norris, student of Rebecca Sims, Highland Home High School
Kira Belcher, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Bailey Brotherton, student of Julie Culpepper, Huntsville High School
Hannah Hutson, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Crystal Boutwell, student of Becky Edge, T.R. Miller High School
Kaylla Jackson, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Storm Taylor, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Emma Carter, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Carl Thomas, Jr., student of Deniese Burns, Citronelle High School
Yvonne Makori, student of Darlene Freemon, Florence High School
Ally Heard, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Dana Moore, student of Rebecca Sims, Highland Home High School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Matthew Giddens, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Katie McMath, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

SCHOLARSHIP WINNERS (seniors). Award: $500 cash to use toward college of recipient’s
choice.

Jordan Rivers, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School, the Ruth & Jay Ott Senior Portfolio Scholarship

Max Moseley, student of Julie Culpepper, Huntsville High School, the Mozelle Purvis Shirley Senior Portfolio Scholarship

Sarah Hartung, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School, the Lindsey Stricklin Senior Portfolio Scholarship

Elizabeth Ashley Leach, student of Connie Nolen, Pelham High School, the Ashley Gordon / Mockingbird Publishing Senior Portfolio Scholarship

Emma Carter, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School, the Alabama Writers’ Forum Senior Portfolio Scholarship

Natalie Landers, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts, the Leah Marks Memorial Senior Portfolio Scholarship

LITERARY MAGAZINE COMPETITION

Exceptional Literary Content

Winner: Cadence ( Alabama School of Fine Arts)
Editors: Amanda Crist, Brennan Hickson, Olivia Hill, Natalie Landers, Laura Oliver,
Carmen Wilson, students of Stuart Flynn
$150 to the magazine

Judges’ Special Recognition for Exceptional Literary Content

The Eclectic (Bob Jones High School)
Editors: Nick Mecikalski, Kristen Hop, Alexis Christakes, Alyx Chandler, Kali Daniel, Summer Dawkins, students of Brandy Panagos
$50 to each magazine

Exceptional Graphic Design and Layout

Winner: Catalyst (Pelham High School)
Editors: Ashley Leach, Everardo Villaroza, Sam Robinson, students of Connie Nolen
$150 to the magazine

Judges’ Special Recognition for Exceptional Graphic Design and Layout

Silhouette ( Sparkman High School)
Editors: Rebecca McDaniel, Kelsey Hyche, students of Renee Quaife
$50 to each magazine

The Azimuth Circle (Bayside Academy)
Editors: Andrew Hurson and Nikki Moorer, students of Debbie Denniston
$50 to each magazine

Certificates of Merit for Literary Magazine

The Cosmos (Hale County High School)
Editors: Karley Fernandez, Kayla Hardy, students of Donna Randall
Esse (Oak Mountain High School)
Editors: Carley Dempsey, Ashley Strange, students of Stacey Blakemore
Signatures (Florence High School)
Editor: Sara Jane Kachelman, student of Darlene Freemon