High School Literary Arts Awards & Scholarship Competition

2012 Winners

WINNERS: 2012 HIGH SCHOOL LITERARY ARTS AWARDS

AWF GRATEFULLY ACKNOWLEDGES THE 2012 HIGH SCHOOL LITERARY ARTS AWARDS JUDGES:

CONFERENCE CHAIRPERSON: Anita Miller Garner, chair of the HSLAA since 1995, has taught fiction writing at the University of Alabama and Virginia Commonwealth University. She is Associate Professor of English at the University of North Alabama. Undeniable Truths, her collection of short fiction, was released in late 2009. She blogs about Southern Culture at “Talking in Accents.”

CREATIVE NONFICTION: Anita Miller Garner

DRAMA: Greta Lambert is a 2012 Artist Fellowship Recipient in Theater from the Alabama State Council on the Arts. Since 1985, she has been an actor at the Alabama Shakespeare Festival (ASF) where she is also Director of Educational and Outreach. Ms. Lambert is currently performing as Queen Katherine in Henry VIII.

FICTION: Marlin Barton, assistant director for Writing Our Stories with the Alabama Writers’ Forum, is the award-winning author of four works of fiction, including The Cross Garden, his most recent novel. Mr. Barton teaches in the Master of Fine Arts brief-residency program at Converse College.

POETRY: Susie Paul is Associate Professor, Emerita; Distinguished Teaching Associate, AUM, Department of English and Philosophy; and Adjunct Instructor, Huntingdon College.

PORTFOLIO SCHOLARSHIP: Kirk Curnutt, professor and chair of English at Troy University, Montgomery, is an award-winning author of 11 books, including the novels Dixie Noir and Breathing Out the Ghost.

LITERARY MAGAZINE: Emma Sovich is editor of The Black Warrior Review and a candidate for the Master of Fine Arts in Creative Writing at The University of Alabama.

LITERARY ARTS AWARDS BY GENRE

PRIZES: First Place winner receives $150 and the judge’s book. Second and Third Place winners receive $75 and the judge’s book. Judge’s Special Recognition winners receive the judge’s book. Certificate winners receive a personalized certificate.

Creative Nonfiction Awards

First Place: Christian Wysmulek, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School

Second Place: Alyx Chandler, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Creative Nonfiction Judge's Special Recognition:
Scarlett Lara-Alcantara, student of Connie Nolen, Pelham High School
Destiny Sheri Howell, student of Nia Stivers, North Sand Mountain High School
Nicholas Barnette, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School

Creative Nonfiction Certificates of Merit:
Taylor Carvalho, student of Mary Beth Blankenship, Jefferson County International Baccalaureate School
Hannah Gillespie, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Jessica Orcutt, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Abigail Bellman, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Parker Turner, student of Scott Richburg, The Montgomery Academy
Abigail Hagood, student of Scott Richburg, The Montgomery Academy

Drama

First Place: Nicholas Mecikalski, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Second Place: Emily Sheera Cutler, student of Jim Ellington, Indian Springs School

Drama Judge’s Special Recognition: Holly Morgan, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School

Fiction

First Place: Hannah Gillespie, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Second Place: William Bradley, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Fiction Judge’s Special Recognition:
Cera Ann O’Dell, student of Nia Stivers, North Sand Mountain School
Rachel Sinclair, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
MeMe Collier, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Virginia Baumbach, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Logan Hill, student of Gary Davis, Cherokee County High School

Fiction Certificates of Merit:
Tabitha Upton, student of Barbara Romey, Central High School
Mar’Quisha Hall, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Van Mellos, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Max Moseley, student of Lula Mae Martin, Huntsville High School
Bailey Brotherton, student of Lula Mae Martin, Huntsville High School
Jazmine Johnson, student of Karla Johnson, Charles Henderson High School
Becky Thielman, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Hannah Trachy, student of Stephanie Hill, The Montgomery Academy
Gibbs Lee, student of Stephanie Hill, The Montgomery Academy
Nicholas Barnette, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Rolfe Briney, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Poetry

First Place: Emily Sheera Cutler, student of Jim Ellington, Indian Springs School

Second Place: Rolfe Briney, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Third Place: Ceri-Luna Renneboog, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Poetry Judge’s Special Recognition:
Julia Bach, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Alexandria Robertson, student of Connie Nolen, Pelham High School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Bailey Brotherton, student of Lula Mae Martin, Huntsville High School
Sarah Hartung, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Bonny Chen, student of Davis Thompson, Auburn High School
Alexis Christakes, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Sara Jane Kachelman, student of Darlene Freemon, Florence High School
Devin Cole, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Brennan Hickson, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Poetry Certificates of Merit:
Sarah Hendley, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Walter Evans, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Drew Lattner, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Mariah Sankey, student of Marcia Garrison, Briarwood Christian School
Sara Smeltzer, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Elliott Emfinger, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Natalie Landers, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Hannah Gillespie, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Laura Adelaide Oliver, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Brennan Hickson, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Alyx Chandler, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Rebekah J. Anderson, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Kayla Daigle, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Nicholas Mecikalski, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School
Gabrielle D’arcy, student of Darlene Freemon, Florence High School
Caroline Lentz, student of Darlene Freemon, Florence High School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Name Withheld, student of Tony Crunk, McNeel School
Jessica Spain, Student of Kristan Pounders, Haleyville High School
Lydia Gudauskas, student of Davis Thompson, Auburn High School
Name Withheld, student of Priscilla Cooper, Sequoyah School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Tammie Nichols, student of Karla Johnson, Charles Henderson High School
Olivia Jones, student of J.P. Hemingway, The Altamont School
Emma Carter, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Cera Ann O’Dell, student of Nia Stivers, North Sand Mountain School
Nichole Emmons, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet School
Maria Glover, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Catlyn Mann, student of Rebecca Sims, Highland Home School
Nicholas Barnette, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School

SCHOLARSHIP WINNERS (seniors). Award: $500 cash to use toward college of recipient’s choice.

Briana Jackson, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School, winner of the Ruth & Jay Ott Senior Portfolio Scholarship

Kali Daniel, student of Brandy Panagos, Bob Jones High School, winner of the Mozelle Purvis Shirley Senior Portfolio Scholarship

Teena Patel, student of Darlene Freemon, Florence High School, winner of the Lindsey Stricklin Senior Portfolio Scholarship

Jasmine Jones, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts, winner of the Marlin Barton Senior Portfolio Scholarship

Meghan McLeroy, student of Denise Burroughs, Cullman High School, winner of the Alabama State Council on the Arts Senior Portfolio Scholarship

LITERARY MAGAZINE COMPETITION

Exceptional Literary Content

Winner: Cadence (Alabama School of Fine Arts)
Editors: Jasmine Jones, Rolfe Briney, students of Stuart Flynn
$150 to the magazine

Judges’ Special Recognition for Exceptional Literary Content:
The Eclectic (Bob Jones High School)
Editors: Rebecca Leach, Rebecca Must, Kristen Hop, Summer Daudins, students of Brandy Panagos

Counterpane (Jefferson County International Baccalaureate School)
Editor: Miranda Gray, student of Becky Dobelstein

Exposure, More Than Words (Pelham High School)
Editor: Anna Smith, student of Connie Nolen
$50 to each magazine

Exceptional Graphic Design and Layout

Winner: Exposure, More Than Words (Pelham High School)
Editor: Anna Smith, student of Connie Nolen
$150 to the magazine

Judges’ Special Recognition for Exceptional Graphic Design and Layout:
Counterpane (Jefferson County International Baccalaureate School)
Editor: Miranda Gray, student of Becky Dobelstein

Cadence (Alabama School of Fine Arts)
Editors: Jasmine Jones, Rolfe Briney, students of Stuart Flynn

Graphophobia (Booker T. Washington Magnet High School)
Editors: Libby So, Trisha Byrd, students of Foster Dickson
$50 to each magazine

Certificates of Merit for Literary Magazine:
Signatures (Florence High School)
Editors: Hope Garner, Mary Locker, students of Darlene Freemon

Openit! (Greenville High School)
Editor: Mallory Schofield, student of Naomi Pryor

The Azimuth Circle (Bayside Academy)
Editors: Nikki Moorer, Jeriel Ng, students of Deborah Denniston

The Cosmos (Hale County High School)
Editors: Karley Fernandez, LaDarien Rancher, Brittney Johnson, Nicole Frisbee, Jordan Coleman, students of Donna Randall

Magic Carpet Ride (Pike County High School)
Editor: Alexandria Griffin, student of Alice Phillips

The Soapbox (Oak Mountain High School)
Editor: Ashley Strange, student of Stacey Blakemore