High School Literary Arts Awards & Scholarship Competition

2009 Winners

WINNERS: 2009 LITERARY ARTS AWARDS

The Alabama Writers’ Forum, a partnership program of the Alabama State Council on the Arts

2009 JUDGES

Conference chairperson: Anita Miller Garner, Alabama State Council on the Arts Literature Fellowship recipient, assistant fiction editor of Storysmith.com and an assistant professor of English, University of North Alabama

Creative nonfiction, Richard Goodman, New York, NY, Graduate Faculty Member, Spalding University Brief Residency MFA Writing Program, and author of The Soul of Creative Writing and French Dirt.

Drama, Anonymous

Fiction, Anita Miller Garner, Alabama State Council on the Arts Literature Fellowship Recipient and an assistant professor of English, University of North Alabama

Poetry, Susie Paul, Professor Emeritus and Distinguished Teaching Professor at Auburn Montgomery, currently teaching at Huntingdon College

Portfolio Scholarship competition, Theron Montgomery III, PhD, Troy University, Dept. of English, and author of The Procession and Other Stories.

Literary magazine competition, Kate Lorenze and Nick Parker, editors, The Black Warrior Review, The University of Alabama

LITERARY ARTS AWARDS BY GENRE
(First Place receives $150; Second and Third Place receive $75. Judge’s Special Recognition winners receive the judge’s book; certificate winners receive a Certificate of Recognition.)

Marie Stokes Jemison Creative Nonfiction Awards:

First Place: Danielle Hurd, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Caitlin Owsley, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Creative Nonfiction Judge's Special Recognition:
Eric Dunn, student of Katie Frost, Pell City High School
Ryan Zienert, student of Scott Richburg, The Montgomery Academy

Creative Nonfiction Judge's Special Recognition (alphabetical order by teacher’s last name):
Brenner Byrne, student of Lewis Cobbs, Randolph School
Helena Kurniawan, student of Lewis Cobbs, Randolph School
Lanier Walker, student of Scott Richburg, The Montgomery Academy

DRAMA

First Place: Katherine Tucker, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School

Second Place: Peter Gray, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Judges Special Recognition:
Alex Lindley, student of Darlene Freemon, Florence High School

FICTION

First Place: Lydia Bailey, student of Iris Rinkie-Hammer, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Charlie Bice, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School

Judges Special Recognition:
Winn Carroll, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Yi Chen, student of Kay Whaley, Eufaula High School
Peter Gray, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Hannah Irvin, student Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Elizabeth Simpson, student of Mary Hudson, Lee High School

POETRY

First Place: Peter Gray, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Julia Bach, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Third Place: Lin Wang, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Judge's Special Recognition:(alphabetical order by teacher’s last name)

Allison Swagler, student of Ann-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Ivy York-Curtis, student of Ann-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Laura Foster, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Abby Melton, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Danika Owsley, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Marcus Peavy, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Alexandria Alford, student of Holly Hamm, Homewood High School
Mia Bass, student of Holly Hamm, Homewood High School
Charles Bice, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Mandy Shunnarah, student of Diane Weber, Gardendale High School

Certificates of Recognition: (alphabetical order by teacher’s last name)

Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Mandy Shunnarah, student of Georgia Bourgeois, Gardendale High School
Quinchez Marshall, student of Amy Box, Tarrant High School
Joanna Carter, student of Jon Carter, Crossroads Christian School William Stokes, student of Nicole Conrad, Briarwood Christian School
Name Withheld, student of Priscilla Cooper, Sequoyah School
Name Withheld, student of Priscilla Cooper, Sequoyah School
Name Withheld, student of Priscilla Cooper, Sequoyah School
Marci Davis, student of Tammy Elebash, Holy Spirit Catholic School
Anna Turkett, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Emily Swanagin, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Persephonae Velasquez, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Gabrielle Lindley, student of Darlene Freemon, Florence High School
Taylor Turner, student of Stephanie Hill, Montgomery Academy
Mahalia Floyd, student of Mary Hudson, Lee High School
Lydia Bailey, student of Iris Rinke-Hammer, Alabama School of Fine Arts
Nathan Griffin, student of Sondra Thomas, Theodore High School
Kelli McBride, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Jennifer Pittman, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Emily Williams, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Katie Gonsewski, student of Kay Whaley, Eufaula High School
April Vaughn, student of Kelly Williams, Fairhope High School

SCHOLARSHIP WINNERS(seniors).
Award: $500 cash to use toward college of recipient's choice.

Mallie Froehlich, student of Jon Carter, Briarwood Christian School, winner of the Ruth & Jay Ott Senior Portfolio Scholarship
Joanna Carter, student of Jon Carter, Crossroads Christian School, winner of the Mozelle Purvis Shirley Senior Portfolio Scholarship
Andy Husted, student of Darlene Freemon, Florence High School, winner of the Lindsey Stricklin Senior Portfolio Scholarship
Erika Wade, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts, winner of the B.T. Thompson Senior Portfolio Scholarship
Michael Ethan Lambert, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts, winner of the Alabama State Council on the Arts Senior Portfolio Scholarship

LITERARY MAGAZINE COMPETITION

EXCEPTIONAL LITERARY CONTENT

Winner: Counterpane (Jefferson County International Baccalaureate School) Editors: Dasha Kirillova, Amanda Sockwell, Mya Gibson, Wil McKinney, Nikki Mickens, Engram Wilkenson, Brennan Marks, students of Rebecca Dobelstein, $150 to the magazine

EXCEPTIONAL GRAPHIC DESIGN AND LAYOUT OF LITERARY MAGAZINE
Winner: Perspectives (Opelika High School) Editors: Rebecca Jackson, Ciera Sanasith, students of Charles Hannah, $150 to the magazine

BEST OVERALL LITERARY CONTENT & GRAPHIC DESIGN
Winner: Cadence (Alabama School of Fine Arts) Editors: Michael Lambert, Elaine Crutchley, Hannah Irvin, Rachele Hatter, Persophanae Velasquez, and Erika Wade, students of Stuart Flynn, $250 to the magazine