High School Literary Arts Awards & Scholarship Competition

2008 Winners

WINNERS: 2008 LITERARY ARTS AWARDS

The Alabama Writers’ Forum, a partnership program of the Alabama State Council on the Arts

2008 JUDGES

Conference chairperson: Anita Miller Garner, Alabama State Council on the Arts Literature Fellowship recipient, assistant fiction editor of Storysmith.com and assistant professor of English, University of North Alabama

Creative nonfiction, Richard Goodman

Drama, Anonymous

Fiction, Anita Miller Garner

Poetry, Emma Bolden, award-winning writer, author of Edge by Edge (Toadlily Press), and instructor of English, Auburn University

Scholarship competition, Kirk Curnutt, professor of English, Troy University, Montgomery Campus and author of Breathing Out the Ghost, and other works.

Literary magazine competition, Nick Parker, editor of The Black Warrior Review.

LITERARY ARTS AWARDS BY GENRE
(First Place receives $150; Second and Third Place receive $75. Judge’s Special Recognition winners receive the judge’s book; certificate winners receive a Certificate.)

Marie Stokes Jemison Creative Nonfiction Awards

First Place: Seth Douglas, student of Dianne McWilliams, Montgomery Academy

Second Place: Kenya Thorne, student of Darlene Freemon, Florence High School

Creative Nonfiction Judge's Special Recognition:
Adonis Bozeman, student of Bettye Baker, Aliceville High School
Regan Humphrey, student of Lewis Cobbs, Randolph School
Kimberly Wright, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Hannah Irvin, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Shakera Snelling, student of Sandra Lee, Bessemer Academy
Stacy Choi, student of Dianne McWilliams, Montgomery Academy

DRAMA

First Place: Molly Saunders, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Peter Gray, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts

DRAMA, JUDGE’S SPECIAL RECOGNITION:
Nichole Peacock, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School

FICTION

First Place: Mia Osborn, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Nichole Peacock, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School

FICTION JUDGE’S SPECIAL RECOGNITION:
Joanna Carter, student of Jon Carter, Crossroads Christian School
Hannah Irvin, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Kate Scarbrough, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Mary Hannah Aizenman, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Amanda Muir, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Yi Chen, student of Kay Whaley, Eufaula High School
Katie Gonsewski, student of Kay Whaley, Eufaula High School

POETRY

First Place: Natalie Reinhart, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Mary Locker, student of Darlene Freemon, Florence High School

Third Place: Avery Driggers, student of Jon Carter, Briarwood Christian School

POETRY JUDGE’S SPECIAL RECOGNITION (alphabetical order by teacher’s last name)
Allison Swagler, student of Ann-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Ivy York-Curtis, student of Ann-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Laura Foster, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Abby Melton, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Danika Owsley, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Marcus Peavy, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Alexandria Alford, student of Holly Hamm, Homewood High School
Mia Bass, student of Holly Hamm, Homewood High School
Charles Bice, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Mandy Shunnarah, student of Diane Weber, Gardendale High School

POETRY CERTIFICATES OF RECOGNITION (alphabetical order by teacher’s last name)
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace School
Amber Holloway, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Anna Turkett, student of T. J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Ashley Michelle Jones, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Amanda Muir, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Trey Statham, student of Jon Carter, Crossroads Christian School
Name Withheld, student of Priscilla Cooper, Sequoyah School
Amanda Powell, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Jasmine Nicole Redding, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Kate Scarbrough, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Emily Swanagin, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Britney Green, student of Darlene Freemon, Florence High School
Victoria Scott Dixon, student of Diane Garden, Daphne High School
Kelsey Shinnick, student of Diane Garden, Daphne High School
Bethany Stabler, student of Holly Hamm, Homewood High School
Maiya Nicole Walker, student of Holly Hamm, Homewood High School
Jonece Dunigan, student of Mary Hudson, Lee High School
Tigger Geeters, student of Connie Nolen, Pelham High School
Isaiah O’Hara, student of Connie Nolen, Pelham High School
Aubriana Edwards, student of Kim Norton, Ohatchee High School
Ginny Blair, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Kathryn Johnson, student of Kay Whaley, Eufaula High School
Ashley Pittman, student of Kay Whaley, Eufaula High School

SCHOLARSHIP WINNERS (seniors).
Award: $500 cash to use toward college of recipient's choice.

Natalie Reinhart, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts and recipient of the Mildred Lowe and Paul W. Henry Scholarship Senior Portfolio Scholarship
Madeline Wadley, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts, and recipient of the B.T. Thompson Senior Portfolio Scholarship
Elizabeth Locker, student of Darlene Freemon, Florence High School, and recipient of the Mozelle Purvis Shirley Senior Portfolio Scholarship
Molly Saunders, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts, and recipient of the Alabama State Council on the Arts Senior Portfolio Scholarship
Nichole Peacock, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School, and recipient of the Ruth and Jay Ott Senior Portfolio Scholarship

LITERARY MAGAZINE COMPETITION

EXCEPTIONAL LITERARY CONTENT
Winner: Cadence (Alabama School of Fine Arts) Editors: Ashley Jones and Sam Leishman, students of Stuart Flynn $150 to the magazine

EXCEPTIONAL GRAPHIC DESIGN AND LAYOUT OF LITERARY MAGAZINE
Winner: Perspectives ( Opelika High School) Editor: Phoenicia Jackson; Assistant Editors: Rebecca Jackson, Ciera Sonosith, students of Charles Hannah $150 to the magazine

BEST OVERALL LITERARY CONTENT & GRAPHIC DESIGN
Winner: Signatures (Florence High School) Editors: Laura Braddick, Lauren Byram, Margaret McCloy; Assistant editors: Omar Ahmed, Chelsea Lawson, Ben Morris, Amanda Yeargan, students of Darlene Freemon $250 to the magazine