High School Literary Arts Awards & Scholarship Competition

2007 Winners

2007 LITERARY ARTS AWARDS WINNERS

The Alabama Writers' Forum, a partnership program of the Alabama State Council on the Arts

2007 Judges

Conference chairperson: Anita Miller Garner, Alabama State Council on the Arts Literature Fellowship recipient and assistant professor of English, University of North Alabama.

Creative nonfiction, Jennifer Horne, editor of Working the Dirt: Poems about Farming and Gardening and co-editor of All Out of Faith: Southern Women on Spirituality.

Drama, Nancy Rominger, Artistic Associate, Alabama Shakespeare Festival.

Fiction, Marlin Barton, author of The Dry Well, A Broken Thing, and Dancing by the River.

Poetry, Emma Bolden, award-winning writer, instructor of English, Auburn University, and former High School Literary Arts Award recipient in 1997 and 1998.

Scholarship competition, Pam Kingsbury, instructor of English, University of North Alabama and editor of Inner Voices, Inner Views: Conversations with Southern Writers.

Literary magazine competition, Matt Braddick, editor of University of North Alabama's Lights and Shadows.

LITERARY ARTS AWARDS BY GENRE
(First Place receives $150; Second and Third Place receive $75. Judge's Special Recognition winners receive a book; certificate winners receive a certificate.)

Marie Stokes Jemison Creative Nonfiction Awards
First Place: Ivy York-Curtis, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Kimberly Wright, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School

Creative Nonfiction Judge's Special Recognition:
Marcus Peavy, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Ava Elizabeth Ba, student of Heather Byland, Bob Jones High School
Austin Eckhoff, student of Catherine Lowe, Mountain Brook High School
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace
Kelsey K. Moore, student of Glenda Bice, Jefferson County International Baccalaureate

Drama
First Place: Reed Milewicz, student of Pat Yates, Mountain Brook High School

Second Place: Peter Gray, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Drama, Judge's Special Recognition:
Calvin Yeager, student of Pat Yates, Mountain Brook High School

Fiction
First Place: Ashley Jones, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Elizabeth Locker, student of Darlene Freemon, Florence High School

Fiction Judge's Special Recognition::
Clay Greene, student of T. J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
Nichole Peacock, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Amanda Moore, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Katherine Weldon, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Courtney Smith, student of Kay Whaley, Eufaula High School

Fiction Certificates of Recognition
Lydia Bailey, student of T.J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts
M. Kellum Tate, student of Glenda Bice, Jefferson County International Baccalaureate
Allison Swagler, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Ashlyn Kirkpatrick, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Rob Whitaker, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Anna Lee Harris, student of Kay Whaley, Eufaula High School

Poetry
First Place: Mia Osborn, student of T. J. Beitelman, Alabama School of Fine Arts

Second Place: Maggie Elizabeth McCormack, student of Holly Hamm, Homewood High School

Third Place: Mo Fiorella, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts

Poetry Judge's Special Recognition (alphabetical order by teacher's last name)
M. Kellum Tate, student of Glenda Bice, Jefferson County International Baccalaureate
Hannah Aizenman, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Allison Swagler, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Emily Witte, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Joanna E. Carter, student of Jon Carter, Crossroads Christian
Sarah Katheryn Heines, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Charity Youngblood, student of Jon Carter, Briarwood Christian School
Alex Brownstein-Carter, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School
Heather Covington, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Natalie Swan Reinhart, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Name Withheld, student of Danny Gamble, McNeel School
Name Withheld, student of Danny Gamble, McNeel School
Caroline Carden, student of Holly Hamm, Homewood High School
Kathryn Johnson, student of Kay Whaley, Eufaula High School

Poetry Certificates of Recognition (alphabetical order by teacher's last name)
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace
Name Withheld, student of Marlin Barton, Lurleen B. Wallace
Xavier Burgin, student of Glenda Bice, Jefferson County International Baccalaureate
Dasha Kirillova, student of Glenda Bice, Jefferson County International Baccalaureate
Caitlin McKnight, student of Anne-Wyman Black, Alabama School of Fine Arts
Justin Adair, student of Karen Burnham, Weaver High School
Erin Gowdy, student of Heather Byland, Bob Jones High
Amy Hannum, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Ashlyn Kirkpatrick, student of Jon Carter, Briarwood Christian High School
Name Withheld, student of Priscilla Hancock Cooper, Sequoyah School
Name Withheld, student of Priscilla Hancock Cooper, Sequoyah School
Caroline James, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet
Hannah Ewin, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Ashley Jones, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts
Omar Ahmal, student of Darlene Freemon, Florence High School
Brandon Thigpen, student of Darlene Freemon, Florence High School
Amanda Yeargan, student of Darlene Freemon, Florence High School
Mia Bass, student of Holly Hamm, Homewood High School
Claire Martin, student of Holly Hamm, Homewood High School
Heidi Siegrist, student of Mary Hooper, Randolph School
Meaghan S. Williams, student of Connie Nolen, Pelham High School
Grace Garrett, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Kate Wilson, student of Denise Trimm, Mountain Brook High School
Christina Ziroli, student of Dr. Diane Weber, Gardendale High School

SCHOLARSHIP WINNERS (seniors).
Award: $500 cash to use toward college of recipient's choice.

Mary Katherine Foster, student of Jon Carter, Briarwood Christian Academy and recipient of Margaret Shook Gaines Senior Portfolio Scholarship
Caroline James, student of Foster Dickson, Booker T. Washington Magnet High School, Montgomery, AL and recipient of Ruth and Jay Ott Senior Portfolio Scholarship
Stacy Oliver, student of Stuart Flynn, Alabama School of Fine Arts and recipient of Mozelle Purvis Shirley Senior Portfolio Scholarship
Emily Witte, student of Anne Wyman Black, Alabama School of Fine Arts and recipient of Kathryn Tucker Windham Senior Portfolio Scholarship
Lauren Womack, student of Diana Garden, Daphne High School and recipient of B. T. Thompson Senior Portfolio Scholarship

LITERARY MAGAZINE COMPETITION

Exceptional Literary Content
Winner: Cadence (Alabama School of Fine Arts) Editors-in-Chief: Katie Weldon and Stacy Oliver, students of Stuart Flynn $150 to the magazine

Exceptional Graphic Design and Layout of Literary Magazine
Winner: Signatures (Florence High School) Editors: Chelsea Lawson, Omar Ahmed, Amanda Yeargan; Assistant Editor: Elliot Broder, students of Darlene Freemon $150 to the magazine

Best Overall Literary Content & Graphic Design
Winner: Cadence (Alabama School of Fine Arts) Editors: Katie Weldon and Stacy Oliver, students of Stuart Flynn $250 to the magazine